IPTV Satışlarımız Başlamıştır !!!

Donmadan Kaliteli FULL HD,HD,HQ yayınlar için WhatsApp üzerinden bilgi ve test alabilirsiniz.

Whatsapp Hattımız: IPTV Satışımız başlamıştır !

H265/HEVC Nedir ?- IpTv İçin Ayarı Ve Donma Kopma Sorunu ( Çözüm )

DHandsome

Admin
Yönetici
Kurucu
VIP ÜYE
Süper Moderatör
ELİT ÜYE
Katılım
5 Ocak 2021
Mesajlar
507
Tepki Puanı
10,060
Puanları
93
ISO/IEC MPEG(Moving Picture Experts Group) ve ITU-T VCEG (Video Coding Experst Group)tarafından ortak bir çalışma sonucu oluşturulmuş bir video sıkıştırma standardıdır. H265’i detaylı olarak anlatmaya başlamadan yüzeysel bir tanım yapacak olursak ; H264/avc’ye göre daha fazla sıkıştıran ve daha az bant genişliğiyle bize sunan kodlama teknolojisidir diyebiliriz

H265/HEVC’nin bir önceki standardı olan H264/AVC ilk olarak 2003 yılında yayınlandı. Yayınlandığı zamandan beri dijital video’nun her alanında kullanıldığını görmekteyiz. HD(High Definition)’nin bir çok cihaz ve uygulamada yaygın bir kullanım kazanmasıyla yüksek çözünürlüğün getirdiği daha fazla bant genişliği ve daha fazla depolama alanı ihtiyacı duymaktayız. HD ötesi video çözünürlükleri (2k,4k,8k) bize HD’de duyulan saklama alanı ve bant genişliği ihtiyacını daha fazla hissettireceği görülmektedir.Bugünkü şartlarda cep telefonları ve tabletler 2003 yılında kullandığımız masaüstü bilgisayarlara göre daha hızlı işlem güçlerine sahipler, teknoloji bu noktadayken daha başarılı sıkıştırma teknolojilerinin ortaya çıkması da kaçınılmaz oluyor.

Video sıkıştırma teknolojileri genel olarak aynı yapıya sahiplerdir, Encode (kodlama) ve Decode(çözümleme) olmak üzere iki kısımdır.


Burada kısa bir anlatımdan geçtikten sonra bunun önemi nedir konusuna gelelim, H265/HEVC nin önemi yukarıda anlatıldığı gibi sıkıştırma tekniği, Ip tv için diğer bir önemi ise ve h265 codec'i kullandığınız ilgili ıp tv yazılımınızdan veya televizyon ayarlarınızdan aktif etmediyseniz ıp tv den size gelen yayın bu yeni sıkıştırma teknolojisini kullanmadığından ötürü çoğu zaman aksaklıklara kopmalara, donmalara ve yayında atlamalara sebebiyet verebiliyor bu teknolojiyi aktif edip kullandığımız taktirde uzak sunucudan gelen görüntü sıkıştırılıyor ve daha az bant genişliği kullanılıyor bu sebeple eğer televizyon ayarlarında veya kullandığınız ıp tv yazılımında h265/hevc ayarı var ise mutlaka aktif edin ve size gelen yayının, görüntünün gerek ıp tv gerekse dvb daha kaliteli ve sıkıştırılmış bir şekilde yayının size aktarılmasını sağlayın.
 
Üst