Welcome to IPTV Forumları

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark
YAYINDA !Sitemize özel yapılmış olan MAC Combo üretici yayınlandı! MAC Olusturucu v1
YAYINDA !Sitemize özel yapılmış olan User:Pass Combo üretici yayınlandı! User:Pass Oluşturucu v1

H265/HEVC Nedir ?- IpTv İçin Ayarı Ve Donma Kopma Sorunu ( Çözüm )

DHandsome

Admin
Yönetici
Kurucu
VIP ÜYE
Süper Moderatör
ELİT ÜYE
5 Ocak 2021
1,141
43,119
113ISO/IEC MPEG(Moving Picture Experts Group) ve ITU-T VCEG (Video Coding Experst Group)tarafından ortak bir çalışma sonucu oluşturulmuş bir video sıkıştırma standardıdır. H265’i detaylı olarak anlatmaya başlamadan yüzeysel bir tanım yapacak olursak ; H264/avc’ye göre daha fazla sıkıştıran ve daha az bant genişliğiyle bize sunan kodlama teknolojisidir diyebiliriz

H265/HEVC’nin bir önceki standardı olan H264/AVC ilk olarak 2003 yılında yayınlandı. Yayınlandığı zamandan beri dijital video’nun her alanında kullanıldığını görmekteyiz. HD(High Definition)’nin bir çok cihaz ve uygulamada yaygın bir kullanım kazanmasıyla yüksek çözünürlüğün getirdiği daha fazla bant genişliği ve daha fazla depolama alanı ihtiyacı duymaktayız. HD ötesi video çözünürlükleri (2k,4k,8k) bize HD’de duyulan saklama alanı ve bant genişliği ihtiyacını daha fazla hissettireceği görülmektedir.Bugünkü şartlarda cep telefonları ve tabletler 2003 yılında kullandığımız masaüstü bilgisayarlara göre daha hızlı işlem güçlerine sahipler, teknoloji bu noktadayken daha başarılı sıkıştırma teknolojilerinin ortaya çıkması da kaçınılmaz oluyor.

Video sıkıştırma teknolojileri genel olarak aynı yapıya sahiplerdir, Encode (kodlama) ve Decode(çözümleme) olmak üzere iki kısımdır.


Burada kısa bir anlatımdan geçtikten sonra bunun önemi nedir konusuna gelelim, H265/HEVC nin önemi yukarıda anlatıldığı gibi sıkıştırma tekniği, Ip tv için diğer bir önemi ise ve h265 codec'i kullandığınız ilgili ıp tv yazılımınızdan veya televizyon ayarlarınızdan aktif etmediyseniz ıp tv den size gelen yayın bu yeni sıkıştırma teknolojisini kullanmadığından ötürü çoğu zaman aksaklıklara kopmalara, donmalara ve yayında atlamalara sebebiyet verebiliyor bu teknolojiyi aktif edip kullandığımız taktirde uzak sunucudan gelen görüntü sıkıştırılıyor ve daha az bant genişliği kullanılıyor bu sebeple eğer televizyon ayarlarında veya kullandığınız ıp tv yazılımında h265/hevc ayarı var ise mutlaka aktif edin ve size gelen yayının, görüntünün gerek ıp tv gerekse dvb daha kaliteli ve sıkıştırılmış bir şekilde yayının size aktarılmasını sağlayın.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu içeriği okuyan kullanıcılar

Üst Alt
AdBlock Tespit Edildi !!!

Adblock (Reklam Engelleyici) Tespit Edilmiştir !!!

Tarayıcınızda Adblock (Reklam Engelleyici) yazılım tespit ettik, lütfen bu uygulamayı kapatınız ve sayfayı yenileyiniz. Sitemizin devamı için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var bu yüzden sizde bize destek olursanız seviniriz.


AdBlock'ı Devredışı Bıraktım